Afa-Integracja – terapia grupowa

Projekt dofinansowany ze środków Gminy Miasta Gdyni.

termin realizacji: od 02.01.2023 do 31.12.2026.

obszar działania: miasto Gdynia.

formy wsparcia: prowadzenie treningów grupowych dla dorosłych osób  z afazją.

Projekt "Afa-Integracja. Przełamywanie barier komunikacyjnych i psychospołecznych” jest skierowany do dorosłych osób po urazach, chorobach i incydentach czaszkowo-mózgowych.

Komunikacyjne możliwości chorego z afazją stały się obiektem naszych badań oraz podwaliną do stworzenia autorskiego, holistycznego programu terapii osób z afazją  opartej na grupowej terapii neurologopedycznej osób z zaburzeniami komunikacji.

Centrum naszych zainteresowań stała się grupa i procesy w niej zachodzące.  Czy terapia grupowa pomaga pacjentom? – zadał sobie takie pytanie amerykański psychoterapeuta, entuzjasta terapii grupowej, Irvin Yalom. Niewątpliwie tak – również sam sobie odpowiedział. Z naszej, neurologopedycznej perspektywy możemy również odpowiedzieć twierdząco. Nikt tak dobrze nie zrozumie osoby z afazją, jak druga osoba z afazją .

Wiele osób przychodzi do nas z myślą, że są wyjątkowi w swym poczucie nieszczęścia, że nie mówią i nikt ich nie rozumie. W grupie spotykają osoby, które są tak samo „wyjątkowe” jak oni, co przynosi im znaczną ulgę, bliższy kontakt ze światem, co znajduje odbicie w powiedzeniu „wszyscy płyniemy w tej samej łodzi”.

Praca w grupie ma na celu ćwiczenie i usprawnienie zdolności interakcyjnych, odbudowanie wiary w możliwości komunikowania się z otoczeniem, mimo afazji. Poza aspektem językowym i komunikacyjnym niesie ze sobą zmiany w dotychczasowym sposobie radzenia sobie z afazją.

U pacjentów następuje duży rozwój społeczny, rozwijają się umiejętności komunikacji  i pracy w grupie. Przełamywany jest lęk związany z mówieniem, frustracja, nieśmiałość, czasem agresja.

Grupa uczy szacunku dla drugiej osoby, sposobów nawiązywania i rozwijania relacji z innymi ludźmi, daje możliwość odkrywania podobieństwa między uczestnikami, co zmniejsza poczucie osamotnienia, wyobcowania. Taki trening staje się nie tylko treningiem językowym, ale także terapeutycznym, społecznym.

Poniżej znajdują się opisy zajęć, w których biorą udział uczestnicy terapii grupowej.